Category: ОСТАНАТИ СПОРТОВИ

(ФОТО) Скандал на Европското првенство во одбојка: Полјаците монтирале ВАР за да не изгубат

Контроверзен момент се случи на синоќешниот полуфинален натпревар од Европското првенство во одбојка кое се одржува во четири држави, но завршницата е во полскиот град Катовице. Во дуелот меѓу домаќинот и Словенија беше особено драматично, но победија Словенците со 3-1, откако последниот сет го добија со 37-35. Полјаците два пати преживуваа благодарение на видео-челинџите при […]

Шаховскиот клуб Алкалоид подготвен за Европскиот Клупски Куп 2021

Најсилното екипно шаховско натпреварување, Европскиот Клупски Куп, по едногодишна пауза, оваа година се одржува од 17 до 24 септември, при тоа, повторно после 2015 ќе биде на “наш терен” во Струга. Во 2016 година ШК Алкалоид го освои Европскиот Клупски Куп и ја понесе титулата Европски Шампион! Европското клупско злато беше освоено во годината кога […]

(ВИДЕО) Каков кикс на домаќините, им ја пуштија српската химна на Словенците

Необична ситуација се случи на Европското првенство во одбојка кое се одржува во Полска. Полјаците како домаќини на првенството во полуфиналето играа со Словенија чии играчи ги изнервираа со гафот пред почетокот на мечот. Имено, Полјаците наместо словенечката химна од разгласот, по забуна или намерно, се уште не се знае, ја пуштија српската химна „Боже […]

Турската компанија Кигили, нов спонзор на МОК

Македонскиот олимписки комитет и турската конфекција Кигили денеска официјално го почнаа своето партнерство. На специјална прес-конференција, претседателот Даниел Димевски и претставникот на Кигили, Хилал Суердем го изразија своето задоволство што во иднина ќе можат да им помогнат на македонските спортисти. „На истиот ден кога е остварен најголемиот успех во историјата на македонскиот спорт, пласманот во […]

(ФОТО) Светскиот шампион работи градежно: Враќање во реалноста

Британскиот боксер Даниел ‘Макси’ Хјуз неодамна ја освои светската титула во лесна категорија според верзијата IBO. Хјуз дојде до најголемата победа во кариерата со победата над Џовани Страфон по 12 рунди, но појасот на светскиот шампион засега не му го промени животот. Макси се уште заработува за живот како градежник. Борбите не му носат многу […]

(ВИДЕО) Незапаметен нокаут: Го „заби“ за под додека противникот му лежеше без свест

Хјустон Александар брутално го нокаутираше Вес Комбс за време на борбата во Омаха. Александар ја заврши работата со еден удар во првиот круг. Со десно кроше го удри Комбс точно во брадата и падна како покосен. Александар не беше задоволен од тоа. Го удри уште еднаш страшно противникот додека лежеше без свест и сигурно е […]

Убедлив пораз од Русија за крај на Европското првенство

Македонската одбојкарска репрезентација со уште еден пораз ги заврши своите настапи на годинешното Европско првенство. Македонија доживеа и петтиот пораз во групната фаза, овој пат убедлив од страна на апсолутниот фаворит Русија, која славеше со 3:0, по сетови 25:15, 25:13 и 25:18. Русите беа комплетно доминантни од почеток до крај, а нашите „Спартанци“ не можеа […]

(ВИДЕО) Македонија има најоткачено либеро на ЕП

Македонија денеска го игра последниот натпревар на Европското одбојкарско првенство. Нашите репрезентативци немаат шанси за пласман во следната фаза и досега ги забележаа сите пет порази, но тоа не значи дека атмосферата во нашата селекција е лоша. Најдобар доказ за тоа е и расположението кај нашето либеро, Дарко Ангеловски, кој се најде во центарот на […]

Привремен прекин на сообраќајот во Маврово поради Halk Velo Green

На 8 септември привремен прекин на сообраќајот од паркингот на Ресорт Маврово до Леуново поради трката Halk Velo Green На 8 септември во Маврово ќе се одржи втора по ред хронометар велосипедска трка Halk Velo Green чиј организатор е Халкбанк АД Скопје. Околу 500 велосипедисти, професионалци и вљубеници во овој спорт, ќе се натпреваруваат во […]

Добро им се држевме на Шпанците, но на крајот четврти пораз на ЕП за Македонија

Македонската одбојкарска репрезентација го забележа четвртиот пораз на Европското првенство, откако во мечот со Шпанија загубија со 3:1, по сетови 25:23, 21:25, 30:28, 25:15. Нашите одбојкари одлично и парираа на „Фуријата“, па првиот сет го загубивме со мала разлика од 25:23. Во вториот сет „Спартанците“ успеаја да го возвратат ударот и да го намалат резултатот […]