Category: ОСТАНАТИ СПОРТОВИ

Новогодишен турнир во мал фудбал – Есперо Гевгелија (втора натпреварувачка вечер)

Три натпревари од втората натпреварувачка вечер на новогодишниот турнир во мал фудбал, Есперо Гевгелија. Јуниори на ИН Трејд против Млаз Инжинеринг (1:3) Алупласт Васил Јосифово против Чалакли (8:1) Жак Транс, Д. Дисан – Гевгелија (8:4) Утре се играат натпреварите: 18 часот (јуниори) Шимов Транспорт – Мики Џа 18 45 часот Клими мк – Сахи Транс […]

Јовица Симовски нерешлива енигма за струмичани: Вардар лесно го реши Џио

Неочекувано лесно Вардар ја совлада Џио Струмица со 3:0 (25:16, 25:14, 25:22) и го обезбеди првото место на крајот на есенскиот дел во Првата машка одбојкарска лига. Во дербито на сезоната, црвено-црните беа убедливи во салата “Парк” и му се реваншираа на бранителот на двојната круна за ланските пет порази во шесте меѓусебни пресметки. Во […]

(ФОТО) ШОК: На само 32. години почина екс македонски репрезентативец – одбојкарите се опростуваат

Одбојкарската федерација на Македонија сподели тажна вест во која ја пренесува смрта на Дени Стојчев Денеска почина Дени Стојчев, поранешен одбојкар на Џио Струмица и на македонската репрезентација во помлади категории. Стојчев играше на позиција либеро во кадетскиот и во јуниорскиот национален состав, а во матичниот клуб настапуваше до 2009-тата. Прераната смрт на Дени Стојчев […]

Новогодишен турнир во мал фудбал Есперо Гевгелија – резултати од прв натпреварувачки ден

Денеска беше прв натпреварувачки ден на турнирот во мал фудбал Есперо Гевгелија. На програмата вечерва беа два натпревари, Сахи Транс против Живинарска фарма Стокол, натпреварот заврши 1:3, додека на вториот натпревар помеѓу Баламов Компани и Ишљамка, победата ја однесе Баламов Компани со 8:1. За утревечер на натпреварувачката програма се три натпревари: Од 18 часот (јуниори) […]

Кралот се врати на тронот, но спектаклот изостана: Ентони Џошуа го победи Енди Руиз

Ентони Џошуа го победи Енди Руиз по 12 рунди и ги врати титулите во тешка категорија по верзиите на ИБФ, ВБО, ИБО и ВБА. Британскиот боксер Ентони Џошуа му се реваншираше на Американецт Енди Руиз во борбата за светската титула во Ријад каде славеше на поени во 12 рунди. Не баш спектакуларната борба на двајцата […]

Одбојкарите со ново признание за нов предизвик

Откако ја почувствуваа сласта од настап на европските првенства, а со впечатокот на последниот континентален собир го заслужија местото во елитата, македонските одбојкарски репрезентативци наредната година првпат ќе играат во „Златната Европска лига“ Трипати беа финалисти, но немаа среќа да се израдуваат на пехар, па црвено-жолтите ја кренаа летвичката и во 2020-тата ќе дебитираат во […]

Клубовите ќе мора пак да аплицират и тоа буквално веднаш

Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ), денеска (27. ноември 2019.), преку официјален Допис до сите Национални спортски федерации.pdf од Агенцијата за млади и спорт (АМС) доби известување во најбрз можен рок да достави до АМС барање за користење на средства од даночно ослободување за спортски клуб. Важна напомена во дописот е дека Националната спортска федерација на […]

„Комити“: Се апсат недолжни деца за да се сврти вниманието на јавноста и да се префрли вината

Соопштение на Комити: Во врска со лажните и конфузни вести кои беа протнати во јавноста со цел наша дискредитација и демонизирање, категорично отфрламе било каков физички контакт со полициски службеници. Пропагандата на окупаторот е пуштена на најјако, и со цел наше заплашување, неосновано и без никакви докази, без да е причинета никаква материјална штета ниту […]

Полицијата апсеше навивачи во Скопје: Деветмина завршиле во станица

Министерството за внатрешни работи (МВР) во својот дневен билтен нотираше дека во текот на изминатиот ден од слобода лишило девет лица, навивачи. Притоа не се наведува за кои навивачи станува збор, поточно од која група се. Во извештајот кој интегрално ви го пренесуваме се вели: „На 24.11.2019 околу 15.20 часот на подрачјето на град Скопје, […]

Се појави брутална снимка од убиството на навивачот од Партизан

Пред два дена дојде веста за смртта за некогашниот лидер на навивачката група „Алкатраз“ во склоп на навивачката група Гробари. Брутално беше убиен со неколку куршуми во телото Љубомир Кича Марковиќ, кој им подлегна на повредите на самото место каде беше застрелан повеќекратно. Денеска се појави и видео од надзорните камери, каде всушност се гледа […]