Category: ОСТАНАТИ СПОРТОВИ

(ВИДЕО) Егоров по европската титула гордо го развиори македонското знаме

Како што е познато Владимир Егоров стана европски првак со победа во финалето над Алиабас Рзазаде од Азербејџан Најдобриот македонски борач Владимир Егоров во категоријата до 57 кг во слободен стил, го победи Алиабас Рзазаде од Азербејџан со резултат 8:6 и го освои златниот медал на Европското првенство во борење кое се одржува во Будимпешта, […]

Натурализираниот Македонец, Егоров – нов европски шампион во борење

Македонскиот борач Владимир Егоров, е нов европски шампион во категорија до 57 килограми. Тој денес беше подобар во финалето од азербејџанскиот натпреварувач Рзазде, кој го победи со убедливи 10:0. Натурализираниот македонски натпреварувач со руско потекло, направи одличен резултат, кој може да биде увертира на тоа што може да се случи вечерва во Порто, ако селекцијата […]

Биатлон федерацијата организира форум за родовата еднаквост на жената во спортот

Биатлон федерацијата на Северна Македонија организира Интернационален биатлон форум на тема: ,,Родова еднаквост на жената во спортот – можности и предизвици”. Настанот ќе се одржи од 25-ти до 27-ми март во Хотелот DoubleTree by Hilton во Скопје, каде ќе земат учество претставници од седум држави и тоа од: Република Србија, Република Хрватска, Романија, Република Грција, […]

Томас Бах во Скопје на 30-годишнината на МОК

На денешен ден, пред 30 години, во хотелот Холидеј Ин, на иницијатива на група спортски работници и пет Национални спортски федерации од Република Македонија, беше основан Македонскиот олимписки комитет, институција која е чадор организација на Македонските спортски федерации, институција во која членуват Олимписките и не-олимписките спортски федерации, националниот Паралимписки комитет, истакнати спортски работници и спортисти. […]

Украинска репрезентативка лајкуваше скандалозната објава на Русин, па предизвика хаос

Украинската лизгачка Анастасија Шаботова направи вистински хаос. Имено, таа лајкуваше објавата на Инстаграм на миленикот на Владимир Путин, Евгениј Плушенко за „принудената специјална операција во Украина“. Очекувано, тоа предизвика лавина негативни коментари и бура во Украинската организација за лизгање. Украинскиот спортски сајт ua.tribuna.com пишува за хаосот што настана околу Саботова. Трикратната украинска шампионка во уметничко […]

Русите организираат Игри на кои ќе настапат две држави

Откако руските и белоруските спортисти беа исфрлени од Зимските параолимписки игри во Пекинг, Русија во Сочи ќе организира натпреварувања за руските и белоруските параолимпијци, објави руски ТАСС. Натпреварувањето ќе се нарекува „We are together“, а ќе се одржи во периодот од 18 до 21 март во градот Ханти-Мансиск. „Организацијата на руските параолимписки игри е добар […]

Виталиј Кличко одлучи само денес ја остави пушката, неговиот потег ги воодушеви сите

Градоначалникот на Киев и поранешен боксерски шампион Виталиј Кличко денеска одлучи, за разлика од претходните 11 дена, да ја остави пушката. Па, барем за неколку часа. И не, ова не е примирје, ниту пак Кличко решил да ги напушти војниците, тук тој реши само пушка да ка замен држејо цвеќе на овој ден, 8 март, […]

Руски спортист му испрати порака на украинскиот колега од која се леди крвта во вените

Мислењата на руските спортисти се поделени кога станува збор за инвазијата на нивната армија во Украина. Некои од самиот почеток јасно го осудија воениот напад врз Украина, меѓу кои и тенисерите Даниил Медведев и Андреј Рубљев, фудбалерот Федор Смолов и многу други во различни спортови, но има и такви кои едноставно уживаат во она што […]

Таа беше икона на рускиот спорт, денес носи чин полковник во војската на Путин

Светлана Хоркина е 43-годишна поранешна руска шампионка во гимнастика. Таа даде шокантна изјава во 2020 година, во време кога целиот свет беше силно погоден од пандемијата на коронавирус, а сега се појавува во медиумите поради нејзините ставови за војната во Украина. „Според мене, тоа е еден вид божја казна. Не случајно нашата химна вели дека […]

Руски гимнастичар со провокација – за иронијата да е поголема, стоеше до украински натпреварувач

Рускиот гимнастичар Иван Кулјак, го освои третото место на СП во Доха, но влета во центарот на случувањата на светските медиуми поради еден негов гест. Имено, 20 годишниот гимнастичар, на градите ја имаше буквата „З“, што симболизира поддршка за руската агресија на територијата на Украина. Таа буква беше доста контроверзна деновиве откако Русија влезе на […]