Category: КОШАРКА

Шампионскиот ДНК на Реал: Пред три недели беше прежален, в недела ќе се бори за 11. титула

Втора сезона по ред, Реал Мадрид обезбеди пласман во големото финале од Евролигата и в недела против Олимпијакос ќе се бори за својата 11. титула во елитното натпреварување. Пред три недели, шпанскиот првак беше прежален бидејќи во серијата со Партизан губеше со 0-2 и требаше да игра два натпревара во Белград. Не само што ги […]

Венбанјама-манија во Сан Антонио: Уште не е избран, а за еден ден се продадени 2.600 сезонски билети

Сан Антонио Спарс пред два дена победи на драфт-лотаријата и доби можност да го избере првиот пик, а јасно е дека тоа ќе биде еден од најголемите генерациски таленти Виктор Венбанјама. До драфтот има уште повеќе од еден, а до почетокот на новата сезона уште пет месеци, но навивачите на Спарс се толку сигурни дека […]

Втора година по ред, Пелистер во финале против МЗТ Скопје

Љубителите на кошарката во Македонија ќе имаат можност во финалето од плејофот да гледаат реприза на ланската серија за титулата. Пелистер го победи ТФТ Моцарт како гостин со 84-82 и со 2-0, втора година по ред обезбедија пласман во големото финале. Во него, како и лани, ќе го предизвикаат деветкратниот шампион на Македонија, МЗТ Скопје […]

(ВИДЕО) Јокиќ со нов трипл дабл, блесок на Мареј – Денвер на половина пат до финалето

Екипата на Денвер Нагетс поведе со 2-0 во финалето од Западната конференција откако славеше и на вториот меч на домашен терен, против Лос Анџелес Лејкерс. Тимот од Колорадо победи со 108-103 и го задржа максималниот ефект пред своите навивачи во годинашниот плејоф. Повторно до триумфот го предводеа Никола Јокиќ и Џамал Мареј иако сега со […]

(ВИДЕО) Мајами не застанува: Финалето на Истокот почна со брејк

Откако во плејофот влегоа преку дополнително разигрување, а во првите две рунди ги елиминираа Милвоки и Њујорк, кошаркарите на Мајами приредија уште едно изненадување, на стартот од финалната серија во Источната конференција. На првиот меч, одигран во Бостон, екипата од Флорида славеше со 123-116 и експресно ја врати презеде предноста на домашниот терен. Мечот го […]

Играчите на Струмица не излегоа на терен, службена победа за Чаир

Екипата на Чаир забележа службена победа на гостувањето во Струмица каде денеска требаше да игра против истоимениот домаќин. Играчите на струмичкиот клуб штрајкувале поради неисплатени плати и не сакале да излезат на теренот. За потсетување, оваа екипа математички веќе е испадната во Втората лига, но треба да одигра уште три натпревари од плејаутот. Според пропозициите, […]

По 26 години, Сан Антонио победи на драфт лотаријата, Венбанјама оди кај Попович!

На залезот на својата блескава тренерска кариера, Грег Попович ќе има можност да тренира уште една голема ѕвезда во најава. Неговиот Сан Антонио Спарс победи на драфт лотаријата одржана ноќеска и ќе има можност да го бира првиот пик на претстојниот драфт. Одамна се знае дека тоа ќе биде француското чудо Виктор Венбанјама кого во […]

(ФОТО) Српски медиум со порака до Партизан: Мора да го земете Димитријевиќ!

Одличната форма во која Ненад Димитријевиќ ја одигра првата сезона во Уникс не остана незабележаната од пошироката кошаркарска јавноста. За тоа најдобро зборува текстот објавен на српскиот портал sportske.net во кој го повикуваат Партизан да реагира и да го донесе македонскиот репрезентативец во своите редови. „Маестралниот Македонец мора да биде прва летна желба на Партизан, […]

Со седум порази во низа, Работнички ќе брка победа против шампионот за да си ја продолжи сезоната

Вториот натпревар од полуфиналната серија меѓу Работнички и МЗТ Скопје се игра денеска од 18 часот во Кале. Најтрофејниот тим во државава мора да најде начин да го совлада актуелниот шампион ако сака да си ја продолжи сезоната и да се избори за „мајсторка“ на теренот на противникот. Нема да биде воопшто лесно бидејќи Работнички […]

Пантер – прва желба на Панатинаикос

Сезонава која е пред својот крај би можела да биде последна за Кевин Пантер во тимот на Партизан, најавуваат грчки медиуми. Според нив, американскиот бек е прва желба на Панатинаикос, односно новиот тренер на овој тим Ергин Атаман кој од есен ќе се обиде да го врати атинскиот тим на старите патеки. Уште сега е […]