Category: КОШАРКА

Трансфер бомба во женската кошарка: Јелена Антиќ во „црвено-црно“!

Една од најдобрите македонски кошаркарки во историјата Јелена Антиќ по речиси една година го напушта Баскет Кам и во новата сезона ќе биде член на тимот на Вардар. Во екипата од Македонска Каменица, таа играше последната полусезона, таму се врати по долгата пауза поради повреда и со неа го освои пехарот во Купот на Македонија […]

Вујошевиќ ѝ се враќа на кошарката – ќе работи во ривал на МЗТ Скопје

Еден од најтрофејните кошаркарски стручњаци во регионот Душко Вујошевиќ по едногодишна пауза ѝ се враќа на кошарката и во новата сезона ќе има нов ангажман. Нема да биде тренер, но ќе работи како стручен советник во црногорскиот претставник во АБА лигата, Студентски центар кој е филијала на Будуќност. Истата функција Вујошевиќ ја извршуваше и во […]

Митровски го заврши своето учество на Еуробаскетот

Најдобриот македонски судија за 2021 година Игор Митровски нема да патува за Берлин каде в сабота почнува плејофот од Европското првенство. Иако беше еден од најдобрите арбитри на шампионатот, ФИБА одлучи довербата за клучните натпревари во борбата за титулата да ја довери на други негови колеги. Целиот текст прочитајте го на следниот ЛИНК.

Дончиќ најефикасен во 21. век, втор во историјата

Словенечкиот суперстар Лука Дончиќ дојде до уште едно големо достигнување на денешниот натпревар против Франција. Она што го почна во првото, го заокружи во второто полувреме и беше убедливо најзаслужен за триумфот на Словенија со која актуелниот европски шампион го обезбеди првото место во својата група. Мечот го заврши со 47 поени што e ефект […]

Јордан Цветановски: Целта на Баскет Кам во новата сезона е јасна – одиме по тројна круна

Актуелениот освојувач на Купот на Македонија во женска кошарка, екипата на Баскет Кам од Македонска Каменица ги започна подготовките за новата сезона. Претседателот на клубот Јордан Цветановски е оптимист во пресрет на новата сезона и верува дека Баскет Кам е подготвени да ги оствари своите високи цели. „Оваа година сите наши кошаркарки кои се репрезентативки […]

Го победија европскиот шампион, а може да не ја поминат групата

Пред три дена, босанската репрезентација беше тема број еден во европската кошарка откако ја приреди најголемата сензација на континенталниот шампионат, совладувајќи го бранителот на титулата Словенија. Веќе вчера, иако одиграа извонредно и против Франција, Босанците се вратија во реалноста. Целиот текст прочитајте го на следниот ЛИНК.

Скапо платена победа: Се повредија двајца српски кошаркари

Српската репрезентација останува една од двете непоразени во досегашниот дел од Европското првенство и покрај проблемите со кои се соочува селекторот Светислав Пешиќ. Пред шампионатот остана без Немања Бјелица, потоа Никола Милутинов доцнеше во Прага поради болест, а тукушто дојде тој , Вања Маринковиќ доби стомачен вирус. Целиот текст прочитајте го на следниот ЛИНК.

Кошаркарски ѕверови: Дончиќ ги смири Германците, Јокиќ го потопи Израел

Она што го почна Јанис Адетокунбо во дуелот со Украина, вечерва го продолжија другите две мегаѕвезди на Европското првенство. Словенија ѝ го нанесе првиот пораз на Германија, совладувајќи ја со 88-80 со што во исто време ѝ се одмазди за поразот во светските квалификации од пред десетина дена. Целиот текст прочитајте го на следниот ЛИНК.

Јанис семоќниот го најде лекот за Украина

По двата дена одмор (еден поради распоред, еден поради одлуката на селекторот Итудис), Јанис Адетокунбо денеска се појави на теренот и покажа зошто е еден од најдобрите кошаркари во светот. Грција ја победи Украина со 99-79 и го обезбеди првото место во својата група пред плејофот, а во исто време на противникот му го нанесе […]

Пелистер и ТФТ на турнир во Бугарија

Вицешампионот на Македонија, Пелистер и освојувачот на Купот, ТФТ, на 16 иј 17 септември ќе учествуваат на турнир кај нашиот источен сосед. Организатор Кошаркарскиот клуб Спартак Плевен, а ќе учествува уште поранешниот првак на Бугарија, Левски. Двата македонски претставника, претстојната сезона ќе учествуваат во АБА 2 лигата, па овој интернационален турнир ќе биде добра подготовка […]