Category: КОШАРКА

ВИДЕО: Дерик Роуз и неговото пенкало од 25.000 долари

Евидентна е се поголемата нервоза и нетрпеливост во таборот на Детроит Пистонс. Последниот неуспех или пораз на Детроит можеби и ја прелија чашата, пред се поради тоа што загубија пред својата публика, па во момент на афект и нервоза, Дерик Роуз имаше еден непримерен гест. При свикување тајм аут, повлекувајки се кон својата клупа, Дерик […]

Лука е неверојатен – талентиран и мешавина на Бирд и Харден!

Стилот на игра на Лука Дончиќ во НБА првенството се повеќе и повеќе плени кај неутралците кои го следат овој спорт и оваа лига. Популарноста на словенскиот репрезентативец расте до небо, но со тоа расте и неговиот притисок дека секој ден мора да биде се подобар и подобар. Тој успеа сезонава да сруши неколку уникатни […]

Официјално: Војдан Стојановски си замина од По Ортез, но се сели во друг француски клуб!

Капитенот на македонската кошаркарска репрезентација, Војдан Стојановски, си пронајде нов клуб и ќе остане во француското првенство. Откако истече договорот на Стојановски со По Ортез кој беше со важност од еден и пол месец, репрезентативниот капитен веднаш си пронајде нов клуб и останува во Франција, каде ќе го носи дресот на Гравелин Данкерк, кој во […]

Војдан блеска во Франција: Ефектен во новата победа на По Лак Ортез

Во 18. коло од ПРО А лигата, По Лак Ортез и Војдан Стојановски го пречекаа составот на Орлеанс. И стигнаа до убедлив триумф од 22. поени разлика (82:60). Блескаво издание имаше Војдан Стојановски на овој меч. Капитенот на нашиот национален тим стигна до бројката од 20.реализирани поени. Притоа имаше одлични  5/7од линијата за три поени, […]

ВИДЕО: Бостон ги растури Пеликанс, Лејкерс триумфално кај Оклахома Тандерс

Бостон Селтикс синоќа ја остварија најуверливата победа во НБА првенството, го совладаа Њу Орлеанс со 140:105. Џејсон Татум имаше неверојатен натпревар, тој впиша дури 41 поен, надополнети со 4 асистенции, на другата страна најдобар беше Френк Џексон со 22 поени и 2 асистенции. Од останатите натпревари, Чикаго победи кај Детроит со 108:99, ЛА Лејкерс оствари […]

(ВИДЕО) Леброн без Дејвис ги урна Далас и Дончиќ, Бакси до најдобар старт во историјата на клубот

Без помошта на повредениот Ентони Дејвис, ЛА Лејкерс ги надиграа Далас Маверикс со 129:114, а клучен играч нанатпреварот беше Леброн Џејмс со 35 поени, 16 скока и седум асистенции. Напаѓачката улога на Дејвис на паркетот ја презеде Кајл Кузма со рекор на сезоната од 26 поени. Иако имаше 25 поени, 10 скока и седум асистенции, […]

МЗТ со убедлив пораз на гостувањето кај Борац во АБА 2 лигата

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје доживеа убедлив пораз на гостувањето во Чачак кај екипата на Борац со 95:73. Со овој пораз МЗТ најверојатно ги загуби сите шанси за освојување на првото место по во регуларниот дел од АБА 2 лигата. Чачани успеаја да се реваншираат на МЗТ за поразот од 76:69 на првиот меч кој […]

Почнува нова ера во македонската кошаркарска репрезентација

Со десет нови кошаркари, но со основата од претходниот циклус, вклучувајќи го и натуирализираниот Шејн Витингтон, стартува селекторот на македонската кошаркарска репрезентација Александар Тодоров. Тој и при своето претставување најави дека ќе го подмлади националниот тим, па ги вклучи младите Симиќ, Митревски, Миловановиќ, Јакимовски и Савичевиќ. Сепак, на списокот од 24 кошаркари има и такви […]

(ВИДЕО) Јокиќ со кош во финишот ги урна Далас и Лука Дончиќ

Од синоќешните натпревари во НБА лигата, најголемо внимание привлече мечот меѓу Далас Маверикс и Денвер Нагетс во кој на крајот гостите се радуваа на победа од 106:107. Иако Маверикси речиси целиот меч имаа предност, на крајот победата ја однесе тимот од Колорадо. Триумфот го донесе фантастичниот Никола Јокиќ, кој беше незапирлив за одбраната на Далас. […]

(ВИДЕО) Морбидно: Навивачите на ПАОК го славеа убиството на Бугаринот

Навивачите на ПАОК повторно покажаа дека немат душа. Во неделата кошаркарскиот клуб играше против Арис и славеше со резултат од 101-84. Домашната екипа имаше бројна поддршка, но тажно е ако се знае дека мотивнот на песната на навивачите беше смрта на бугарскиот навивачи. За потсетување, навивач од Бугарија кој бил дел од ултрасите на Ботев […]