Бостон го прегази Далас

Најдобриот тим во НБА лигата Бостон Селтикс, во дербито го декласира Далас со 138:110. Селтикс со скор 47-12 ја зацврстија лидерската позиција на Истокот. На Далас не му помогна ниту трипл-дабл учинокот на Лука Дончиќ.

Големата тројка на Селтикс (Тејтум-Браун-Прозингинс) го неутрализираше учинокот на Дончиќ.

Џејсон Тејтум ги предводеше Селтикси со 32 поени и пет тројки, Џејлен Браун придонесе со 25 поени и седум скока, додека Летонецот постигна 24 поени. Уште четворица играчи на Бостон постигнаа двоцифрен број на поени.

Лука Дончиќ го забележа вториот последователен трипл-дабл, 12. од почетокот на сезоната (37 поени, 12 скока, 11 асистенции). Кајри Ирвонг против поранешниот тим постигна 19 поени.

НБА, резултати:

Детроит – Кливленд 100:110
Филаделфија – Шарлот 121:114
Торонто – Голден Стејт 105:120
Мемфис – Портланд 92:122
Минесота – Сакраменто 120:124
Њу Орлеанс – Индијана 129:102
Чикаго – Милвоки 97:113

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО