Зверев го освои Мастерсот во Рим

Александар Зверев ја освои титулата на Мастерсот во Рим. По голема борба и 103 минути игра, германскиот тенисер со руско потекло, го совлада Чилеанецот Николас Џари со 6:4, 7:5.

Зверев втор пат во кариерата победи во „вечниот град“. Првата титула во Рим ја освои на 17-годишна возарст, во 2017 година. Ова е прв трофеј на турнирите од Мастерс серијата за Зверев по 2021 година, кога победи во Синсинати.

 

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО