(ВИДЕО) Погачар ја забележа првата етапна победа на Џиро

Словенецот, Тадеј Погачар на неделната планинска етапа долга 161 километри, на околу 11 км од целта, падна на еден свиок, но веднаш доби нов велосипед и успеа да ја забележа првата етапна победа во кариерата на Џиро д’Италија. Погачар сега има етапни победи на сите три гран –тур трки, Џиро, Тур и Вуелта.

Двократниот победник на Тур де Франс, Погачар (25) прв ја мина целта, со 27 секунди предност пред Колумбиецот Даниел Мартинез и Бритнецот Герент Томас, и го преземе водството во генералниот пласман од Еквадорецот Џонатан Нарваез. Во генералниот поредок, Погачар има предност од 45 секунди пред Томас и пред Мартинез.

-Бев малку невнимателен, но не беше ништо сериозно. Тимот беше супер добар. Ме вратија напред, потоа поставивме темпо што ни се допадна и беше совршено. Во следните неколку дена ќе можам малку да се опуштам и да останеме безбедни во спринтовите, изјави Погачар.

Тој има за цел да забележи ретка двојна победа на Џиро и на Тур де Франс во иста година, подвиг што не е постигнат уште од Марко Пантани во 1998 година.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО