Тер Штеген е на второто место меѓу голманите според одиграни натпревари за Барса

Синоќа Барселона ја победи Алмерија во натпреварот од 36. коло на шпанското првенство. Средбата заврши со резултат 2:0 за каталонскиот клуб.

Голманот на Барселона, Марк-Андре тер Штеген го одигра својот 411-ти натпревар за Барселона и се искачи на второто место меѓу голманите според одиграните натпреварите за клубот, надминувајќи го Андони Зубизарета (410 натпревари).

Лидер по бројот на одиграни натпревари за каталонскиот клуб кај голманите е Виктор Валдес – 535 натпревари. Од странските играчи на Барселона, само Лионел Меси одигра повеќе за клубот од Тер Штеген (778 натпревари).

Тер Штеген дојде во Барселона од Борусија Менхенгладбах во јули 2014 година. Трансферот изнесуваше 12 милиони евра, а договорот на играчот со клубот е до летото 2028 година. Моменталната цена на Германецот е 30 милиони евра.

Оваа сезона 32-годишниот голман одигра 34 натпревари, од кои на 16 не прими гол, а на останатите прими 36 гола.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО