Познати условите од личниот договор на Килијан Мбапе со Реал Мадрид

Напаѓачот на Пари Сен Жермен, Килијан Мбапе ќе го напушти францускиот тим и ќе се пресели во Реал Мадрид.

Според „Скај Спортс“, двете страни ќе потпишат петгодишен договор. Французинот ќе добива 15 милиони евра годишно во Реал Мадрид – помалку од она што му беше платено во Париз. Во овој случај, играчот има право на бонус за потпишување од 150 милиони евра. Се очекува официјалното соопштение за трансферот на играчот да биде објавено во јуни.

Да потсетиме, претходно во медиумите се појави информација дека Мбапе веќе потпишал договор со Реал Мадрид до 2029 година. За возврат, претседателот на Реал, Флорентино Перез го известил стручниот штаб на Карло Анчелоти дека Мбапе ќе стане нов играч на Реал Мадрид.

Оваа сезона Мбапе одигра 47 натпревари за ПСЖ во сите натпреварувања, на кои постигна 44 гола и 10 асистенции. Пазарната вредност според Трансфермаркт на Мбапе е 180 милиони евра.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО