Швјатек е најмладата која стигнала до 20 турнирски титули

Светската тенисерка брoj 1, Ига Швјатек од Полска триумфира на ВТА Мастерс 1000 турнирот во Мадрид, совладувајќи ја ланската победничка, втората светска тенисерка, Арина Сабаленка од Белорусија со 7:5, 4:6 и 7:6 (7) во мечот што траеше 3,12 часа.

Швјатек и Сабаленка и лани играа во мадридското финале, но тогаш Сабаленка беше поуспешна. За Швјонтек ова беше шеста победа на последните девет меча против Сабаленка.

За Швјатек тоа беше 20-та титула во кариерата (прва во Мадрид), во меч во кој спаси три меч топки, две при заостанување од 5:6 во третиот сет кога сервираше за останување во мечот и уште една во „тај-брејкот“.

Швјатек, која за 27 дена ќе наполни 23 години, стана најмладата тенисерка која забележала 20 турнирски триумфи, трет годинава, по Доха и Индијан Велс.

Од друга страна, Сабаленка, годинашната победничка на Австралија опен, и остана на 14-те титули, и Сабаленка не успеа со победа да го прослави денешниот 26-ти роденден.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО