Шмид е нов селектор на Швајцарија

Швајцарската ракометна репрезентација го постави поранешниот ракометар Енди Шмит на селекторското столче откако претходно Сутер доби отказ.

Шмид ќе дебитира на пријателскиот меч против Данска, а ќе ја води татковината и во баражот за Светското првенство (СП) во 2025 година.

Поранешниот ракометар во кариерата одигра 218 натпревари за Шмид и постигна повеќе од 1.000 голови, а пет пати беше прогласен за најдобар ракометар во Бундеслигата.

Во кариерата играше за Грасхоперс, Амиситија, Силкеборг, Рајн-Некар Левен и Криенс-Луцерн.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО