Саутгејт ги именуваше капитените на Англија за ЕП 2024

Селекторот на Англија, Герет Саутгејт зборуваше за изборот на капитени на репрезентацијата на Англија на Европското првенство во Германија.

„Имаме многу отворен однос со сите играчи. Во моментов собравме мала група лидери за учество на турнирот: Хари Кејн , Кајл Вокер, Деклан Рајс, Џуд Белингем.

Во нашиот тим има многу млади играчи. Секогаш е важно да се знае што мислат играчите. Имаат добар поглед на животот, добро искуство. Сакам да добијам мислење од четворицата момци бидејќи и тие работат во различни возрасни групи од тимот, за да можат да разберат што се случува со секој од нашите играчи. Во тимот има 26 луѓе и не е лесно да се следи секој од нив секој ден. Сакате да го започнете овој дијалог. Понекогаш кога станува збор за младите играчи, тие имаат тенденција да не сакаат да одат кај менаџерот и да кажат што мислат, така што треба да имате идеја за тоа што се случува во тимот“, рече Саутгејт за „Дејли меил“.

Првиот натпревар на Европското првенство за селекцијата на Англија против Србија се игра вечерва од 21 часот

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО