Рој Хоџсон го напушти Кристал Палас по шест години минати во клубот

76-годишниот англиски стручњак Рој Хоџсон го напушти Кристал Палас по шест години минати во клубот.

– Овој клуб е посебен, многу ми значи и одигра голема улога во мојот фудбалски живот. Темелно уживав во моите шест сезони овде… Сепак, разбирам дека со оглед на неодамнешните околности, сега може да биде разумно клубот да планира за иднината, рече Хоџсон во изјава за прес-службата на клубот. Да потсетиме дека Хоџсон е на чело на Кристал Палас од 2017 година.

Во 2022 година, специјалистот накратко го напушти лондонскиот тим за да работи со Вотфорд. Вкупно, клубот под водство на Хоџсон одигра 200 натпревари, 66 победи, 46 нерешени и 88 порази. На местото на Хоџсон ќе дојде Оливер Гласнер, кој моментално е без клуб. Во текот на својата тренерска кариера, 49-годишниот тренер водеше тимови како Рид, ЛАСК, Волфсбург и Ајнтрахт Франкфурт. Со тимот од Франкфурт, Гласнер ја освои Лигата на Европа 2021/2022.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО