РФЕФ ја одби жалбата на „кралевите“

Судискиот комитет на шпанската фудбалска асоцијација ја одби жалбата на Реал Мадрид доставена за судијата Хуан Мартинез по натпреварот на стадионот на Осасуна.

„Кралевите“ испратија писмо до Дисциплинската комисија и Државната комисија за борба против насилство, расизам, ксенофобија и нетолеранција во спортот, во кое навеле дека судијата Мартинез не забележал ништо во записникот за навредливите извици на навивачите кон Винисиус Жуниор.

– Техничкиот судиски комитет на РФЕФ ја изразува целосната и безрезервна поддршка на судијата Хуан Мартинез Мануера во врска со неправедните обвинувања од Реал Мадрид во неговата жалба до Комитетот за натпреварување, се наведува во соопштението.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО