Паолини е првата финалистка на Вимблдон

Италијанската тенисерка Јасмин Паолини е прва финалистка на Вимблдон. Попладнево во првото полуфинале, Паолини во три сета беше подобра од Хрватката Дона Векиќ со 6:2, 4:6, 6:7.

Паолини во рок од еден месец успеа да влезе во финалето на Ролан Гарос и во финалето на Вимблдон.

Во второто полуфинале се среќаваат четвртата носителка Елена Рибакина од Казахстан и Барбора Крејчикова од Чешка.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО