Капитенот Хари Кејн горд на своите соиграчи по пласманот во финалето

Капитенот на фудбалската репрезентација на Англија, Хари Кејн изјави дека е горд на своите соиграчи по пласманот во финалето на Европското првенство во Германија.

Фудбалската репрезентација на Англија се пласираше во финалето на Европското првенство, откако во полуфиналето во Дортмунд ја совлада Холандија со 2:1.

„Историјата е напишана, горд сум на моите момчиња, секој соиграч, секој член на нашиот тим. Она што го направивме е навистина нешто посебно. Знаеме дека имаме уште еден натпревар во недела, треба да го задржиме овој дух. “, рече Кејн..

Победата за Англија ја донесе Оли Воткинс во 90. минута. Воткинс влезе во игра во 81. минута, на местото на Кејн.

-Со недели го чекав овој момент. Ми требаше многу напорна работа за да стигнам до местото каде што сум денес. Воодушевен сум. Се колнам во мојот живот, му кажав на Кол Палмер дека ќе ми помогне при голот. Го имаме тој фактор кој се враќа. Се чини дека голот што го примивме, го фрливме во брзина.

Кејн изјави дека минутите не се важни ако можеш да направиш разлика на теренот.

-Разговаравме за тоа како треба сите да бидеме подготвени. Ние сме голем тим. Не е важно дали добивате пет минути или минута, можете да направите разлика и да го освоите турнирот. Оли чекаше, тој беше трпелив и ни овозможи награда за сите нас, а тој апсолутно ја заслужи, изјави играчот на Баерн.

Во финалето в недела Англија ќе игра против Шпанија.

-Ќе биде уште еден тежок натпревар. Но, останува уште еден натпревар за историјата. Сите сме возбудени, тоа беше тежок пат, но имаме уште 90 минути, можеби 120, можеби пенали, што и да е потребно, ќе направиме се што е во наша моќ,.Едвај го чекаме натпреварот, заклучи Кејн.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО