Падна светскиот рекорд на 60 метри со пречки

 

Девин Чарлтон од Бахамите постави нов светски рекорд на 60 метри со пречки на митингот одржан во Њујорк изминатиов викенд.

Актуелната светска вицешампионка во таа дисциплина истрча време од 7,67 секунди, што е за стотинка побрзо од претходниот рекорд што го држеше Швеѓанката Сузана Калур, кој беше актуелен точно 16 години и еден ден.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО