Падна изборот на 18-те ракометари со кои Лазаров и Македонија патуваат на ЕП

Составот за Европското првенство во Германија кое почнува за неколку дена е комплетиран, односно одреден.

Селекторот Кире Лазаров ги одреди 18-те кои ќе бидат дел од репрезентативниот табор на големото случување.

Од сите оние ракометари кои беа дел од подготовките пред ЕП, од списотко отпадна само ракометарот на Пелистер, Цветан Кузмановски, па тој нема да патува во Германија.

Првиот натпревар Македонија ќе го игра на фудбалски стадион, каде се очекува голема маса на фанови, а капацитетот може да биде и преку 50.000.

Првиот меч се игра во Дизелдорф на 10 јануари, а веќе следниот ден репрезентацијата ќе патува за Берлин. Отвараме против Франција, која е фаворит во нашата група, се разбира и со домаќинот Германија, против кои играме четири дена подоцна, а ќе затвориме против Швајцарија на 16-ти.

Ова се 18-та кои ќе патуваат во Германија:

Никола Митревски, Марко Кизиќ, Никола Маркоски, Мартин Томовски, Милан Лазаревски, Жарко Пешевски, Едвин Омерагиќ, Ненад Костески, Никола Костески, Филип Талески, Петар Атанасијевиќ, Томислав Јагуриновски, Филип Кузмановски, Давид Савревски, Иван Џонов, Мартин Велковски, Игор Ѓорѓиев и Марко Митев.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО