Нови детали за скандалот со УЕФА

Станаа познати детали за скандалот во кој беа вмешани поранешните играчи на Барселона, Лео Меси и Жерар Пике, како и поранешниот прв човек на Кралската шпанска фудбалска федерација (РФЕФ) Луис Рубиалес и претседателот на УЕФА, Александар Чеферин.

Според –„ The Objetive“, Пике и Меси, како и поранешниот претседател Луис Рубиалес, биле во преговори со претседателот на УЕФА, Александар Чеферин за да „извлечат“ средства од европското тело за да се компензира за намалувањето на платите што некои фудбалери го имаа за време на пандемијата. Наводно на играчите им биле понудени 30 милиони евра од УЕФА за компензација за загубите од Ковид.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО