Нов систем во најквалитетното европско натреварување

Најдоброто клупско кошаркарско натпреварување во Европа од сезоната 2025/2026, ќе претрпе измени кои се најавуваа во претходните месеци.

Според сознанијата на грчкиот портал „Газета“, најважната промена во Евролигата ќе биде зголемувањето на бројот на клубови од 18 до 20.

Тоа би значело дека ќе се добијат две нови екипи во елитата, повеќе игра и секако приходи за клубовите.

Самиот формат на натпреварувањето треба да остане ист како досега – секој со секој двапати во регуларниот дел од сезоната плус формат за плеј-ин пред плеј-офот.

Сепак, постои идеја лигата да се подели на две дивизии, слично како НБА стои во соопштението.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО