Монтоја знае зошто Њуи оди во Италија?

Хуан Пабло Монтоја, кој додека возеше за Мекларен во Формула 1 (Ф1), соработуваше со Адријан Њуи, се обидува да објасни зошто легендарниот дизајнер од Ред Бул  заминува во Ферари.

– Веројатно во Ферари ќе му дозволат да направи целосно нов Формула 1 болид, а покрај тоа мислам дека една од главните причини за тој потег е и можноста да работи на нивните сериски модели, вели Колумбиецот.

За Њуи последните работни обврски во Ред Бул пред заминувањето се околу хиперавтомобилот, РБ17.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО