Меси, Пике и Рубиалес се осомничени за проневера на средства за време на пандемијата на коронавирус

Поранешните играчи на Барселона, Лионел Меси и Жерар Пике, како и поранешниот шеф на Кралската шпанска фудбалска федерација (РФЕФ) Луис Рубиалес и претседателот на УЕФА, Александар Чеферин можеби биле вмешани во проневера на средства на УЕФА за време на пандемијата на коронавирус, објави португалска „А Бола“.

Според изворот, биле пронајдени разменети пораки и аудио снимки меѓу овие лица, што укажува на обиди за „пренасочување“ на средствата на УЕФА кон фудбалерите со цел да им се надомести за намалувањето на платите што настанало поради пандемијата на коронавирус.

Се нагласува дека за тоа првпат се разговарало во пролетта 2020 година, кога се случил телефонски разговор меѓу Пике и Рубиалес. Шпанскиот дефанзивец, со дозвола на Меси, му кажа на поранешниот прв човек на РФЕФ дека Аргентинецот е загрижен за значително намалување на платата поради пандемијата на коронавирус. Непосредно пред ова, раководството на Барселона побара од играчите да ги намалат платите за 70%.

По овој разговор Рубиалес го контактирал Чеферин и му ја кажал ситуацијата. Рубиалес предложил и идеја за надоместување на платите на фудбалерите кои користат средства на УЕФА. Во исто време, екс-шефот на РФЕФ нагласи дека Меси и Пике му кажале дека никој не треба да знае дека изразуваат незадоволство од намалувањето на нивните плати.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО