Марио Аниниев освои бронза на ЕП во борење за пионери

На Европското првенство во борење за пионери кое се одржува во Лутраки, Грција, нашиот млад борач Марио Ананиев успеа да се закити со бронзен медал.

14-годишниот Аниниев славеше во битката за бронзениот медал со технички туш над бугарскиот борач Валентин Минчев и постигна голем успех за македонското борење.

Претседателот на Боречката федерација, Дејан Богданов, вели дека медалот е уште позначаен ако се знае дека Марио скоро сите победи ги извојува со убедлив резултат и тоа против борачи од врвните боречки нации во Европа.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО