Леброн со нов договор

Леброн Џејмс потпиша двегодишен договор со Лос Анџелес Лејкерс вреден 104 милиони долари.

Последната година од договорот е опција за играч, што значи дека Леброн Џејмс избира дали ќе се активира или ќе стане слободен агент.

Исто така, во договорот има клаузула која им забранува на Лејкерси да тргуваат со Леброн Џејмс.

Неодамна го одби автоматското продолжување на договорот и сакаше да земе помала плата за да го направи тимот поконкурентен, но сите опции на Лејкерси пропаднаа.

Леброн со 39 години е најстариот активен НБА играч, кој со овој договор ќе ја продолжи кариерата на 23 сезони.

Лејкерси летово го избраа најстариот син на Леброн, Брони како 55. пик на драфтот, а за тренер го назначија неговиот близок пријател Џеј Џеј Редик, поранешен играч без тренерско искуство.

Во својата 21-ва сезона, Џејмс забележа просеци од 25,7 поени, 7,3 скока и 8,3 асистенции и шутираше 41% од тројки, што е најдобар учинок во неговата кариера.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО