Купувањето на Меси не е потегот на векот на Бекам, туку договорот со Лос Анџелес!

Ефектот на Лионел Меси ја зголеми вредноста на Интер Мајами на повеќе од милијарда долари.  Пред доаѓањето на Меси лани во јуни, Интер Мајами имаше само 900.000 следбеници на Инстаграм, а денес има повеќе од 16 милиони!

Најзаслужен за доаѓањето на Меси во МЛС (американска фудбалска лига) е Дејвид Бекам, поранешен англиски фудбалер, сега сопственик на Интер Мајами.

Бекам дојде во МЛС како играч во 2007 година, потпишувајќи за ЛА Галакси и се согласи на 70 отсто помала плата од онаа што ја имаше во Реал Мадрид. Причината поради која се согласил на такво нешто е клаузулата за која преговарал.

Според таа клаузула, тој можел да купи нова МЛС франшиза за 25 милиони долари. Првиот услов бил тоа да биде тим формиран по проширувањето на лигата, а вториот тимот да не биде во околината на Њујорк.

Тој го купи Интер Мајами во 2014 година, но му требаше извесно време да го подигне и да стартува. Клубот официјално беше претставен во 2018 година, а првиот натпревар го одигра две години подоцна.

Денес Интер Мајами е трет највреден клуб во МЛС зад Лос Анџелес ФК (1,15 милијарди) и зад Атланта јунајтед (1,05 милијарди), а се верува дека ќе стане највреден до крајот на годината. Заедно со Меси, во Мајами пристигнаа Луис Суарез, Серхио Бускетс, Жорди Алба…

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО