Ачерби може да биде „дебело“ суспендиран поради расизам

Дефанзивецот на Интер, Франческо Ачерби може да биде суспендиран на 10 натпревари доколку биде обвинет за расизам.

Тој беше исфрлен од националниот тим на Италија по скандалот што избувна по средбата меѓу Интер и Наполи во неделата. Наводно Ачерби на расна основа го навредувал фудбалерот на Наполи, Жезус.

Ачерби ќе разговара со Федералното обвинителство во Италија, најверојатно во сабота, и доколку се утврди дека го прекршил кодот на однесување, може да биде суспендиран.

 

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО