Гвинеја последна обезбеди настап на ЛОИ во Париз

Гвинеја e последнaта репрезентација што се пласира на фудбалскиот турнир на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Париз 2024, со победата над Индонезија од 1:0 на интерконтиненталниот плеј-оф во Клерфонтен, Франција.

Гвинеја за прв пат од 1968 година, ќе игра на ЛОИ, на турнирот со 16 селекции и ќе игра во групата А, со домаќинот Франција, САД и Нов Зеланд.

Египет, Мароко и Мали, исто така, ќе ја претставуваат Африка на Игрите во Париз 2024 година.

Фудбалскот машки турнир на ЛОИ ќе трае од 24 јули до 9 август, а во женска конкуренција од 25 јули до 10 август.

Група А: Франција (домаќин), САД, Гвинеја, Нов Зеланд

Група Б: Аргентина, Мароко, Ирак, Украина

Група Ц: Узбекистан, Шпанија, Египет, Доминиканска Република

Група Д: Јапонија, Парагвај, Мали, Израел

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО