Ѓорческа денеска ги почнува квалификациите на Ролан Гарос

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа денеска ќе го почне настапот во квалификациите на грен слем турнирот Ролан Гарос. Таа во првото коло ќе игра против домашната тенисерка, Марго Рувруа (23) која се наоѓа на 285. место на ВТА листата и на турнирот игра игра со „вајлд“ карта.

Рувруа најдобриот пласман во кариерата го имаше на 15 јануари годинава кога беше на 231. место. Овој меч е четврти на програмата на теренот „Сузан Леглен“, кои стартуваат по 10 часот.

 

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО