Фудбалерот на ПСЖ, Лукас Ернандез ги скина вкрстените лигаменти и ќе го пропушти ЕП 2024

Дефанзивецот на Пари Сен Жермен и репрезентацијата на Франција, Лукас Ернандез ги скина вкрстените лигаменти на првиот натпревар од 1/2 финалето на Лигата на шампионите со Борусија Дортмунд, објави новинарот Фабрицио Романо на социјалната мрежа Икс.

Да потсетиме, играчот се повреди во гол нападот на германскиот тим и беше заменет во 42. минута од натпреварот. Средбата заврши со победа на домашната екипа со резултат 1:0. Според изворот, актуелната сезона за фудбалерот е завршена. Ернандез ќе го пропушти и Европското првенство во 2024 година.

28-годишниот Ернандез стана играч на ПСЖ во летото 2023 година, преселувајќи се од Баерн Минхен. Оваа сезона, дефанзивецот учествуваше на 41 натпревар, каде постигна два гола и даде две асистенции.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО