Category: ТЕНИС

УС ОПЕН доби финалистки меѓу кои ќе биде најнеизвесно: Има ли фаворит меѓу нив две?

УС ОПЕН ги доби дамите кои ќе се борат за трофејот во финалето, Ига Швјонтек против Онс Жабер. Најдобрата тенисерка во светот во моментов, Ига Швјонтек, ќе се бори во финалето за трофејот против тенисерката од Тунис, Онс Жабер, откако двете славеа во полуфиналињата. Швјонтек имаше одличен меч во кој ја совлада Арина Сабаљенка со […]

Кирјос елиминиран во четвртфинале – по мечот повторно беснееше, публиката го гледаше неговиот хаос

Австралискиот тенисер Ник Кирјос беше исклучително лут на себе по поразот од Карен Хачанов во четвртфиналето од УС ОПЕН. Според мислењето на многумина, главен фаворит за титулата по испаѓањето на Надал беше Ник Кирјос, но и тој се лизна во четвртфиналето. Загуби од рускиот тенисер со 7:5, 4:6, 7:5, 6:7 (3-7), 6:4, по три часа […]

Надал најави одмор од тенисот: Време е за ресет

Рафаел Надал синоќа беше запрен во походот по 23. Грен слем титула во кариерата. Во осминафиналето на УС Опен беше поразен од Американецот Френсис Тиафо. Тоа беше негов прв пораз на Грен слем турнирите годинава, по 22-та триумфи. Ги освои Австралија Опен и Ролан Гарос, но поради повреда се повлече пред полуфиналето на Вимблдон во […]

Надал за шокантниот пораз: Не знам како ќе се вратам..

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал е сензацинално елиминиран од УС ОПЕН, тој е поразен во осминафиналето, а по поразот од Американецот, Френсис Тијафо, истакна дека не сака својот неуспех да го препише на здравствената ситуација. Тијафо го оствари триумфот на кариерата, а во еден момент искусниот Шпанец дури мораше и до тоалет, што дел од гледачите, […]

Кирјос шокира: На три натпревари е пред пензија?!

Гледачите редовно очекуваат било каква пакост од Ник Кирјос, бидејки се навикнати на тоа, но сега се случи нешто по драматично. Имено, Ник Кирјос тврди дека ќе игра уште три натпревари и дека повеќе никогаш и никој нема да го види во „белиот спорт“. „Многу луѓе се сомневаат во мене и сакаат да ме видат […]

Медведев: Нема да плачам затоа што повеќе не сум прв на светот

Со поразот во осминафиналето на УС Опен, Данил Медведев не само што остана без круната во Њујорк. По турнирот Русинот веќе нема да биде ниту на првото место на АТП листата, па Рафаел Надал има големи шанси да се врати на врвот. Кога еден новинар во Њујорк му кажа дека ја загубил водечката позиција, Медведев […]

Разочарување за Србите: Ѓоковиќ не игра за репрезентацијата!

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ нема да биде во Дејвис куп тим на својата земја во групната фаза што ќе се одржи од 13 до 18 септември. Информацијата ја објави селекторот Виктор Троицки кој појасни зошто Ѓоковиќ ќе отсуствува од оваа акција. „Рече дека нема да игра од приватни причини и тоа е негова личлна […]

Кирјос го симна Медведев од тронот, кој ќе го наследи Русинот?

Данил Медведев ноќеска ја заврши одбраната на титулата на УС Опен откако загуби од Ник Кирјос со 1-3. Со тоа стана јасно и дека Русинот ќе падне од првата позиција на АТП листата бидејќи ќе загуби многу бодови и до крајот на овој турнир ќе се води битката за негов наследник. Шанса за првото место […]

Фановите стравуваат: Има ли проблем Новак Ѓоковиќ со раката?! (ФОТО)

Новак Ѓоковиќ не учествува на УС ОПЕН годинава, пред се поради регулативата на Америка за присусво на овој голем турнир. Иако неговите навивачи се надеваа дека тој ќе биде дел од овој турнир, сепак настап на УС ОПЕН не му дозволија властите. Новак Ѓоковиќ деновиве одмара во својата земја, а една фотографија посебно ги загриќи […]

Почнаа “кошкањата”, Медведев му порача на Кирјос дека не му е пријател

Она што го сакаше тенискиот свет по ждрепката за УС Опен, го доби. Бранителот на титулата Данил Медведев и Австралиецот Ник Киргиос ќе се борат за пласман во четвртфиналето на Грен слем турнирот во Њујорк. Првиот светски рекет Медведев проговори за претстојниот дуел. „Ако ме прашате што би можел да подобрам, не гледам многу работи. […]