Category: ТЕНИС

Нема крај на проблемите на Ѓоковиќ, сега шпанската полиција му се закачи на врат!

Полицијата добила налог од Владата на Шпанија да истражи како Новак Ѓоковиќ влегол во земјата. Српскиот тенисер престојувал во Шпанија од 31 декември до 3 јануари кога бил во Марбеља и оттаму заминал за Дубаи, а потоа за Мелбурн. Во моментов во Шпанија можат да влезат само вакцинирани државјани на Србија и Шпанците мораат да […]

Убавата водителка на „Еуроспорт“: Дали е можно вака да почна годината? Зборуваме за депортации..

Скоро и да нема деновиве тенисер, навивач или некој од спортските новинари, кои не искоментираа на темата за Новак Ѓоковиќ и сето тоа што се случуваше деновиве во Австралија. Како што е познато, Ѓоковиќ вечерва или утре наутро треба да ја знае одлуката околу тоа дали ќе му биде дозволено и дефинитивно да игра, а […]

Здружението на тениски новинари тврди: Однесувањето на Ѓоковиќ е загрижувачко

Сагата околу влезот на Новак Ѓоковиќ во Австралија се уште не е завршена. Австралискиот министер за имиграција наскоро би требало да донесе одлука дали ќе му ја укине визата или првиот светски рекет ќе игра на Австралија Опен. По признанието на Ѓоковиќ дека се движел меѓу луѓе знаејќи дека е заразен, реакции стигнуваат од сите […]

Англичаните јавуваат, Австралија ќе го депортира Ѓоковиќ!?

Целиот свет со нетрпение ја очекува конечната одлука за престојот на Новак Ѓоковиќ во Австралија. Се огласи и најдобриот тенисер на светот лично признавајќи ја грешката која се случила кај неговиот тим, а конечната одлука и покрај победата на судот ќе ја донесе министерот за имиграција Алекс Хок. „Дејли Мејл“ сега пренесува изјава на сопствен […]

Пресврт во случајот со Ѓоковиќ: На Србинот му се заканува затворска казна!

Сагата ооколу Новак Ѓоковиќ во Австралија никако да заврши и тој да се посвети на настапот на првиот Гренд слем во сезоната кој почнува в понеделник. Минатата ноќ Србинот се огласи со официјално соопштение во кое се обиде да појасни што се случувало во декември кога добил позитивен тест на корона вирусот. Надлежното министерство сега […]

Ѓоковиќ призна: Направив една грешка и прифаќам одговорност

Бројни медиуми низ светот последниве денови го напаѓаат Новак Ѓоковиќ затоа што позитивен на корона присуствувал на јавни настани минатиот месец. Сето ова излезе на виделина во постапката која ја водеше австралиската влада, во обидот на српскиот тенисер да издејствува престој во Мелбурн. Самиот тој преку соопштение призна дека направил една грешка во целата постапка. […]

Ѓоковиќ е во опасност да го загуби првото место на АТП листата

Притисокот врз Новак Ѓоковиќ на Австралијан Опен ќе биде двоен бидејќи освен што ќе се бори за 21. Гренд слем титула во кариерата, Србинот го брани и првото место на АТП листата. Поради отсуството од АТП купот, тој загуби 525 бода, па разликата меѓу него и Медведев сега изнесува 2.080 бода. Сепак, и во вакви […]

Луда работа: На среде меч во Австралија, на судијката и порача дека можеби е позитивен!

Австралискиот тенисер Бернард Томиќ, за време на натпреварот од квалификаците за Австралија Опен, се обрати до судијата и рече дека претпоставува дека е позитивен на ковид19. Некогаш големиот талент, по воведниот пораз во 1. коло од квалификациите, од Роман Сафиулин (1:6, 4:6), истакна дека не се чувствува добро. 29 годишниот тенисер во вториот сет влезе […]

Мистерија со ПЦР тестот на Ѓоковиќ: Како во еден час негативниот тест станал позитивен?!

Контроверзите поврзани со Новак Ѓоковиќ се редат една за друга, а најновата фрла сомнеж и на неговиот ПЦР тест од 16. декември. Ѓоковиќ доби медицински исклучоок за настап на Австралија Опен, пред се поради тоа што наводно бил позитивен кон крајот на минатата година. Ѓоковиќ тој ден (16. декември) се тестирал во 13:05 часот, а […]

Еве како се подготвува Ѓоковиќ пред АО: Урла сам на себе со посебна емоција!

Додека чека конечна одлука околу тоа дали ќе му биде дадено да игра на Австралија Опен, Новак Ѓоковиќ интензивно тренира со неговиот тренер Горан Иванишевиќ. Тој се подготвува психички и ментално по се она што го мина со изолацијата и протворот веднаш по влегувањето во земјата на кенгурите. Тренира веќе два дена на терените во […]