Category: ОСТАНАТИ СПОРТОВИ

Одбојкарите за противници во Европската златна лига 2020 добија стари познаници

Мотивите постојат сами по себе, но противниците исто така ќе овозможат нова желба за освојување на премиерата на македонската одбојка во Европската златна лига. По одличниот настап на континенталниот самит во септември и според рејтингот, македонската репрезентација наредната година првпат ќе игра во елитното европско натпреварување. Старите познаници Чешка, Турција и Португалија ќе бидат на […]

Русите пронајдоа генијално решение за знамето на Олимписките игри во Токио

Руските спортисти се лишени од настап на Олимписките игри под своето знаме, што е одлука на Светската антидопинг агенција ВАДА. Русија нема да настапи на Олимписките игри бидејќи е суспендирана поради наводен колективен допинг, а оние натпреварувачи што не се позитивни на допинг, а веќе избориле пласман на ОИ, ќе можат да настапат, но не […]

Новогодишен турнир во мал фудбал – Есперо Гевгелија (деветта натпр. вечер)

Вечерва се одиграа уште 3 натпревари од новогодишниот турнир во мал фудбал, Есперо Гевгелија. Од 18;15 часот играше категоријата јуниори, односно екипите на Млаз Инженериг против Спектар Алпинисти (3:2). (сениори) Алупласт Пего агрофруит Јосифово – Минхен Моин (8:2) (сениори) Баламов Компани – Римаг Гевгелија (2:1)

Македонецот со голем успех: Александар Велики е нов светски шампион во УФЦ

Александар Волкановски, Македонец од Волонгонг, Нов Јужен Велс, Австралија е нов светски шампион во полесна категорија во престижната УФЦ-серија. Волкановски ноќеска по голема борба во Лас Вегас,САД го совлада еден од најдобрите во историјата во оваа категорија Макс Холовеј. Боксерот со македонско потекло кој исто така го знаат и како Александар Велики, сосема заслужено дојде […]

Новогодишен турнир во мал фудбал – Есперо Гевгелија (седма натпр. вечер)

Вечерва се одиграни уште три натпревари од новогодишниот турнир во мал фудбал, Есперо Гевгелија. Резултати од натпреварите одиграни во сабота, 14.12.2019: јуниори: 2003/04 Боби еуропласт – Шимов транспорт 2:2 сениори: Гостилница „Кај Џек“ Скопје – Гевгелија 6:1 сениори: Гостилница „Кај Џек“ – Жак транс Д. Дисан 6:2 Распоред на натпреварите за недела, 15.12.2019: 18:15 јуниори: […]

Новогодишен турнир во мал фудбал – Есперо Гевгелија (петта натпр. вечер)

Вечерва се одиграни уште три натпревари од новогодишниот турнир во мал фудбал, Есперо Гевгелија. (јуниори) Мима Пе – Спектар алпинисти (0:8) (сениори) Ишљамка (Фурка) – Римаг Гевгелија (0:1) (сениори) Минхен Моин – Чалакли (4:3)

Новогодишен турнир во мал фудбал – Есперо Гевгелија (четврта натпр. вечер)

Вечерва се одиграни уште три натпревари од новогодишниот турнир во мал фудбал, Есперо Гевгелија. Прв натпревар во јуниорска конкуренција, МИМА ПЕ против ВАМЕСА, резултат 0:9. (сениори) АПОЛОНИЈА ГЕВГЕЛИЈА – ЛОЗАРИ КАВАДАРЦИ (3;0 службен резултат) (сениори) СПАЈДЕР НЕТ – ЏОКО ЧОНА (2:4)

(ВИДЕО) Урнебесен тајм-аут на струмичани: Не си лади ку*от сега

Во понеделникот се одигра дерби дуелот во македонската Прва одбојкарска лига во која Вардар на гостински терен кај актуелниот шампион Џио Струмица славеше со 0-3. Овој резултат делуваше изненадувачки, а нервозата и незадоволство кај домаќините беше очигледно на еден од тајм-аутите. Имено еден од играчите дофрли: Струмица тајм-аут Gepostet von Спортски Журнал am Mittwoch, 11. […]

ФОТО: Тензично до максимум – сопственик на Ливерпул со авионот заврши во тревникот

Американецот Мајкл Гордон бил во авионот кој загубил контрола на пистата од аеродромот „Џон Ленон“ во Ливерпул. Гордон кој е еден од сопствениците на фудбалскиот клуб Ливерпул, а може да се каже еден од најважните луѓе во клубот, имал прилично голем стрес при слетувањето од Америка во Ливерпул. Тоа го потврдија и англиските медиуми кои […]

Новогодишен турнир во мал фудбал – Есперо Гевгелија (трета натпр. вечер)

Вечерва се одиграа уште три натпревари од новогодишниот турнир во мал фудбал, Есперо Гевгелија. Турнирот е вистинско освежување за градот за време на новогодишните празници. Вечерва се одиграа натпреварите Шимов Транспорт против Мики Џа (јуниори) 6:1, Клими мк (Кавадарци) против САХИ ТРАНС(Богородица) 4:0 и Клими км Кавадарци против Живинарска фарма Стокол (Гевгелија) конечни, 5:4. Утре на […]