Category: АВТО-МОТО

Финишот на квалификациите донесе луд расплет: Карлос Саинц на пол

Квалификациите во Силверстоун за утрешната ГП трка поминаа со доста возбудувања. Во последниот круг од квалификациите видовме вистинскихаос. Верстапен беше прв и се бореше со Леклер за пол-позицијата, но во тоа ги надмудри и двајцата, вториот возач на Ферари, Карлос Саинц. Возачот на Ферари беше одличен во последниот круг и дојде до првата пол-позиција во […]

Пике се извини, но сепак ќе добие драконска казна

Расизмот во моментов е проблем број еден во Формула 1. По случајот Јури Випс, непосредно пред трката во Силверстоун, ја добивме и контроверзноста околу Нелсон Пике. Во бразилскиот подкаст во текот на месец ноември, трикратниот шампион во Формула 1 двапати го опиша Луис Хамилтон со навредлив термин за луѓе со потемна кожа. На сите социјални […]

Хамилтон би можел да биде исфрлен од ГН на Велика Британија

Според пишувањата на англиските медиуми, Луис Хамилтон би можел да биде исфрлен од Големата награда на Велика Британија, која се вози во недела на 3 јули, а причината е малку бизарна. Имено, еден од најдобрите возачи во историјата влезе во отворена војна со ФИА за дозвола за носење накит за време на трките. ФИА донесе […]

Берни Еклстоун: Би примил куршум за Путин

Поранешниот сопственик на Формула 1, Берни Еклстон (91) зборуваше за рускиот претседател Владимир Путин во интервју во емисијата Добро утро Британија. Тој нагласи дека се уште стои зад неговата изјава од пред три години кога рече дека ќе прими куршум за Путин. „Путин го прави она што верува дека е добро за Русија. За жал, […]

Екелстон го критикува Хамилтон: Се однесува како да не му е гајле за ништо

Берни Екелстон, некогаш првиот човек на Формула 1, не зборуваше позитивни за Луис Хамилтон и неговата сезона во тимот на Мерцедес оваа година. Седумкратниот светски шампион е далеку од борба за првото место и тоа, според 91-годишниот Еклстоун, може да доведе до порано прекинување на соработката меѓу Хамилтон и Мерцедес. „Искрено, не би бил изненаден […]

Ф1 возачот во целосен шок: Мечка му го попречи патот – неговата реакција доволно зборува

Австралискиот возач во Ф1, Даниел Рикиардо, веројатно не веруваше дека ќе има блиска средба со мечка во момент кога тој се движеше во спротивен правец. За тоа зборува неговиот израз на лицето откако се разминаа. Имено, возачот на Мекларен со уште неколку пријатели имаа слободни активности во природа и имаа што да видат. Инаку мечката […]

Легендарната Ф1 стаза заминува во историјата!?

Полека, но сигурно се подготвува теренот за календарот на Формула 1 во сезоната 2023 година. Споменатата сезона ќе има многу промени. Некои патеки тропаат на вратата на шампионатот додека некои би можеле да станат минато. Легендарната патека Спа во Белгија би можела да биде исфрлена од календарот. Во сезоната 2023 ќе има 24 трки, од […]

Ботас дури сега признава колку му било тешко во Мерцедес поради Хамилтон

Финскиот возач Валтери Ботас, признава дека во еден момент додека возел за Мерцедес, во периодот од 2017 до 2021 година, бил блиску до заминување од Ф1. „На крајот од 2018 година малку недстасуваше да се повлечам од овој спорт. Не можев никако да се помирам со фактот дека не можам да го победам Хамилтон. Си […]

Ферстапен: Беше тешко, но и забавно против Саинц

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен синоќа стигна до својата шеста победа во годинешниот шампионат во Формула 1. Холанѓанецот со уште едно одлично возење стигна до победничкиот подиум во трката за Големата награда на Канада во Отава, со што дополнително ја зголеми предноста во генералниот пласман во однос на клупскиот колега Серхио Перез. Пресвртот на […]

Ферстапен ја освои Канада и ита кон нова титула

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен славеше на трката за Големата награда на Канада и ја зголеми предност пред конкурентите во борбата за титулата. За него тоа беше шеста победа сезонава и вкупно 26. во кариерата, а славеше пред Карлос Саинс на Ферари и Луис Хамилтон кој само вторпат оваа сезона се качи на подиумот. […]