Category: АВТО-МОТО

Нови момци газат во Ф1: Норис сензационално на пол, Ферари уште поизненадувачки на 2. позиција

Квалификациите за ГН на Русија, на патеката во Сочи поминаа во доста изненадувачки резултат, откако Ландо Норис ја освои пол-позицијата. Во неповолните услови кои владеат денеска на патеката во Сочи, возачот на Мекларен успеа да извоза најбрз круг и да ја освои сензационално пред конкуренцијата пол-позицијата. Несомнено дека кога ги нема големите дечки, тука има […]

ВИДЕО: Како Шумахер некогаш – Хамилтон имаше незгода во боксот со еден од механичарите

Овој викенд се вози големата награда на Русија, на патеката Сочи. Актуелниот светски шампион Луис Хамилтон, при денешните тестирања, сакајки да дојде до подобри резултати, имаше мал инцидент со еден од механичарите во боксот. Британецот влегувајки во бокс, не успеа со предвидена брзина да закочи, па отиде некој сантиметар понапред и удри еден од механичарите. […]

Директорот на Ред Бул: Ферстапен и Хамилтон заслужија иста казна

Инцидентот кој се случи на 12 септември, во 26-тиот круг од трката за Големата награда на Италија во Монца, кога Хамилтон излегуваше од боксот, при што дојде до контакт со Ферстапен, чиј болид се искачи врз оној на Хамилтон, предизвика големо внимание во светот на Формула 1. За среќа, двајцата излегоа неповредени од возилата. Пневматикот […]

Хрватски доктор открива интересна информација: Ме побараа за операција

Ситуацијата со Михаел Шумахер останува „ад-акта“ или нешто од кое нема информации за неговата здравствена ситуација. Откако легендарниот и трофеен германски Ф1 шампион се повреди скијајки на француските алпи, има се помалку информации за неговото здравје. Деновиве се појави и документарец за Михаел Шумахер на Нетфликс, во кој не се открива премногу, но доволно за […]

Од Ред Бул го обвинија Хамилтон дека ги измислил повредите по страшниот судир

Советникот на тимот на Ред Бул во Формула 1, Хелмут Марко, го обвини Луис Хамилтон и неговиот тим Мерцедес дека ги измислиле повредите кои седумкратниот шампион наводно ги доживеал во судирот со Макс Ферстапен за време на трката за Големата награда на Италија. За потсетување, неделната трка на Монца беше одбележана од судирот на двајцата […]

Стјуардите проценија дека виновник е Верстапен: Холанѓанецот доби казна

Возачот на Ред Бул, Макс Верстапен, заработи казна од страна на ФИА по трката во Италија, каде имаше неверојатен инцидент со директниот ривал за титулата, Луис Хамилтон. Имено, по излегување од боксот на Хамилтон, Верстапен се чинеше дека ќе ја загуби позицијата, благодарение на тоа што во боксот го задржаа цели 11 секунди поради проблем […]

Верстапен не се извлече: Ја дозна казната за инцидентот со Хамилтон

Макс Верстапен остана лидер и по Големата награда на Италија во генералниот пласман на возачите. Победата на Монца изненадувачки ја однесе Даниел Рикиардо од Мекларен. Австралиецот победи по сопствени заслуги, но „помогнт“ и од Макс Верстапен и Луис Хамилтон кои се откажаа. Во 28 -от круг од трката, Верстапен го удри Хамилтон и првите кандидати […]

Прва победа за Рикардо од 2018, трката во Монца ја одбележаа Хамилтон и Ферстапен

Трката за Големата награда на Италија му припадна на возачот на Мекларен Даниел Рикардо кој дојде до првата победа од 2018 година, а истовремено на британскиот тим му го донесе првиот триумф од 2012 година. Прашањето е сепак, како трката ќе се одвиваше ако во 24-тиот круг не дојдеше до инцидент и судир по кој […]

(ВИДЕО) Хаос во Монца: Болидот на Ферстапен преку оној на Хамилтон, двајцата надвор од трката

Двајцата ривали за титулата во Формула 1 оваа сезона беа актери на големиот инцидент на трката во Монца. Судирот се случи во 26. круг кога Ферстапен сакаше да го тргне Луис Хамилтон од својата траекторија, но двајцата завршија надвор од патеката со тоа што болидот на Холанѓанецот се најде врз оној на неговиот ривлал. Се […]

Хамилтон како „непријател“ на обложувалниците – тврди дека го знае победникот во Монца

Денес се вози ГН на Италија, на култната патека Монца, каде многумина во минатото се прославувале. Борбата за шампионската титула влегува во клучна фаза од сезоната, така да секој потег, секој момент, секое претекнување, секој најбрз круг, секој бод е важен во таа битка. Вчера се оддржаа спринт квалификациите, каде најдобро време оствари вториот возач […]