Винчиќ ќе го суди мечот за титулата во ЛШ

Финалето во Лигата на шампиони (ЛШ) во фудбал меѓу Борусија Дортмунд и Реал Мадрид ќе го води Словенецот, Славко Винчиќ. Помошници ќе му бидат Томаш Кланчник, Андраж Ковачич (сите од Словенија), четврти судија – Франсоа Летексие (Франција), резервен судија – Сирил Муние (Франција), ВАР – Нејц Кајтазович (Словенија), ВАР – Раде Обреновиќ ( Словенија), ВАР поддршка – Масимилијано Ирати (Италија).

Средбата меѓу германскиот состав и екипата од Шпанија ќе се одигра на 1 јуни на стадионот „Вембли“ во Лондон.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО