(Видео) Лилард и Мекланг ги одбранија титулите

Кошаркарот на Милвоки Бакс, Демијан Лилард, победи на натпреварот во брзо шутирање тројки на Ол-стар натпреварот во Индијанаполис.

Лилард на тој начин ја одбрани титулата освоена минатата година во Солт Лејк Сити.

Во драматично финале, со последноот шут тој успеа да го победи Тре Јанг од Атланта Хокс. Лилард стана првиот играч кој го освоил ова натпреварување две години по ред, по Џејсон Капоне во 2007 и 2008 година.

Во последната рунда учествуваа и победникот од 2022 година, Карл-Ентони Таунс.

Лилард во последната серија постигна 26 поени, два повеќе од Јанг.

Мек Мекланг ја одбрани титулата во забивањата на Ол-стар.

Мекланг стана првиот играч по Зак Левин (2015, 2016) кој го сторил тоа.

Доби максимални 50 поени во последното забивање кое го направи над легендарниот Шекил О’Нил.

Вицешампион беше Џејлен Браун, која во последната рунда го облече дресот на Теренс Кларк, 19-годишник роден во Бостон кој пред три месеци загина во сообраќајна несреќа.пред драфтот во 2021 година.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО