УЕФА се закани: Нема повеќе „селфи“, еве што ги чека оние што ќе втрчаат на теренот

Зачестените упади на навивачите на фудбалските терени за време на Европското првенство (ЕП), кое се одржува во Германија, ги натера организаторите и Европската фудбалска унија (УЕФА) да преземат построги мерки.

На мечот Португалија – Турција (3:0) во Дортмунд во саботата, гледачите неколку пати втрчаа на теренот, а мета за „селфи“ беше Кристијано Роналдо.

– Ќе бидат преземени дополнителни безбедносни мерки на стадионите за да се спречат вакви инциденти, соопшти УЕФА, без да ги прецизира конкретните мерки.

Безбедноста на стадионите, на теренот и во просториите каде што се тимовите е главен приоритет на УЕФА, на германската фубалска федерација (ДФБ) и на организаторите на ЕП, истакнува УЕФА, наведувајќи ги правните последици за оние што неовластено ќе влезат на теренот.

– Секое неовластено влегување на теренот е прекршување на правилата на стадионот и ќе резултира со отстранување од стадионот, со забрана за следење на сите натпревари на ЕП, како и кривична пријава за влез на теренот, велат од УЕФА.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО