Трансфермаркт ги претстави најдобрите тимови во последните две сезони по трансфер салдо

Кој се екипите кои најдобро заработија од продажба на играчи изминатите две сезони според Трансфермакт.

Авторитетниот интернет портал Трансфермаркт го објави рангирањето на најдобрите тимови во последните две сезони по трансфер салдо. Добивката на лидерот на оваа листа Бенфика изнесува 173,5 милиони евра, а во првите 3 се најдоа и Брајтон и Ајакс Амстердам.

Топ 10 тимови по трансфер салдо во последните две сезони:

Бенфика (Португалија) – 173,5 милиони евра.

Брајтон (Англија) – 168,6 милиони евра.

Ајакс (Холандија) – 150,2 милиони евра.

Спортинг (Португалија) – 142,1 милиони евра.

Рома (Италија) – 127,3 милиони евра.

Виљареал (Шпанија) – 124,5 милиони евра.

Ред Бул Салцбург (Австрија) – 113,5 милиони евра.

Аталанта (Италија) – 104,8 милиони евра.

Манчестер Сити У21 (Англија) – 103,7 милиони евра.

Ватфорд (Англија) – 94,7 милиони евра.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО