Тотенхем без Ричарлисон на мечот со Нотингем Форест

Напаѓачот на Тотенхем, Ричарлисон нема да игра против Нотингем Форест. Бразилецот почувствувал болка во коленото при ремито 1:1 против Вест Хем. Мејнор Соломон, Рајан Сесењон и Фрејзер Форстер исто така ќе бидат недостапни за Анге Постекоглу поради долготрајни повреди.

Натпреварот првично требаше да се игра во понеделник навечер, но штрајковите на железницата и подземната железница ги принудија да го поместен ден порано, за што Премиер лигата официјално им се извини на навивачите.

Тотенхем го доби првиот натпревар од сезоната против Нотингем Форест со 2:0 во декември.

Тренерот на Нотингем Форест, Нуно Еспирито Санто, нема нови проблеми со повреди пред натпреварот со Тотенхем. Вили Боли се уште не е достапен за игра, но уште поважно недостасува Тајло Алонис за кого нема конкретен датум за евентуално враќање.

Форест го доби својот прв натпревар под водство на Нуно Еспирито Санто на гостувањето кај Њукасл во декември, но тимот е без победа во следните пет натпревари на гости во лигата, освојувајќи само 2 бода.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО