Барселона има намера да го продолжи договорот со Серхи Роберто

Раководството на Барселона во наредните недели ќе го започне преговарачкиот процес со претставници на 32-годишниот играч од средниот ред и капитен на екипата Серхи Роберто за продолжување на неговиот договор. Ова го објави „Мундо Депортиво“.

Според оваа информација, каталонскиот клуб ќе му понуди на Роберто да го продолжи договорот, кој истекува следното лето, за уште една сезона со задржување на сегашната плата. За возврат, шпанскиот фудбалер верува дека се уште е во состојба да има корист за клубот, но не ја негира можноста да се пресели во клуб од МЛС лигата.

Да потсетиме Роберто потекнува од школата на Барселона. Оваа сезона играчот од средниот ред учествуваше на 17 натпревари во сите натпреварувања, на кои постигна три гола и две асистенции. Според информациите објавени на порталот Трансфермаркт, пазарната вредност на фудбалерот е 3 милиони евра.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО