Светската тенисерка број еден елиминирана од Австралија Опен веќе во 3.коло

Светската тенисерка број еден, Ига Свијатек од Полска го заврши настапот на првиот сезонски Грен слем турнир Австралија Опен, откако беше поразена од Чехинката Линда Носкова со 3:6, 6:3, 6:4 во третото коло во сабота.

-Останав без зборови, знаев дека ќе биде неверојатен меч со светската тенисерка број еден и таков играч, но не мислев дека вака ќе заврши, изјави 19-годишната Носкова по мечот и доаде:

-Навистина ми е драго што поминав низ овој круг.

Со реакција се јави и поразената:

-Се чувствував како да имам се под контрола до брејкот во вториот сет, изјави Свјатек и продолжи

-Имав неколку шанси за брејк во вториот сет и не ги искористив. Штета. Таа беше проактивна. Понекогаш брзав. Не си играв со мојата интуиција и природно“.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО