Суспрендиран легендарниот тренер

Легендарниот Аргентинец Марсело Биелса е суспендиран и нема да може да ја предводи репрезентацијата во последното коло од групната фаза на Копа Америка во кое Уругвај игра против домаќинот на турнирот САД.

Причината е што уругвајскиот тим доцнеше на теренот вкупно 90 секунди на претходните два натпревари.

Поради ова невнимание, Биелса сега ќе мора да му го препушти раководството на тимот на еден натпревар на помошникот Пабло Кирога.

Во првите два натпревари Уругвај победи со 3:1 против Панама и 5:0 против Боливија.

Натпреварот против САД ќе го реши победникот во групата.

Биелса со прекар Ел Локо е на чело на Уругвај веќе една година.

Тој е еден од највлијателните тренери и фудбалски мислители на модерната ера. Неговите принципи на напаѓачки фудбал ориентиран со високо темпо и пресинг беа усвоени од многу други тренери и го наведоа него како свој пример.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО