Саздов: Заслужено влеговме во разигрувањето, сега се фокусираме на помладите категории

Дамјан Саздов, помошник тренер во кошаркарскиот состав Феникс 2010, во интервјуто за Спортско радио 90,3 ФМ, вели дека со пласманот во разигрувањето за титулата е остварена целта и оти сега фокусот е насочен кон работа со младинските категории.

– Успеавме да ги надминеме првичните очекувања со сенирскиот состав. Пред сезоната имавме за цел да опстанеме, но очигледно со добрата тимска работа отидовме чекор напред и влеговме во втората фаза. Можеме да бидеме задоволни како се одвива сезоната.

Феникс има одлични млади селекции. Во категориите до 12 и 14 години освојуваме први места, додека со селекциите до 16 и 18 години постојано сме во „топ 3“. Имаме перспективни млади кошаркари, а дел од нив добиваат можност да работат и со првата екипа, потенцира Саздов.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО