Роберто Фирмино стана свештеник

Бразилскиот фудбалер Роберто Фирмино, поранешна ѕвезда на Ливерпул, на социјалните мрежи откри дека станал евангелски свештеник.

– Три години од црквата Мана (што ја основал тој). Каква незаборавна ноќ… Откако го запознавме Христос, сакаме луѓето да ја запознаат таа љубов. Сега имаме друга одговорност: да бидеме пастори, напиша 32-годишниот центарфор на Инстаграм, кој моментално игра за саудискиот клуб Ал Ахли.

„Црква Мана“ има и два храма во Англија, каде Фирмино играше осум сезони, од 2015 до 2023 година, во Ливерпул. Во својот врв, тој формираше напаѓачко трио со Египќанецот Мохамед Салах и Сенегалецот Садио Мане, со кои ја освои Лигата на шампионите во 2019 година.

За репрезентацијата на Бразил постигна 17 гола на 55 натпревари. Се пласираше на Светското првенство во Русија во 2018 година, а следната година ја освои Копа Америка во Бразил. Бразилските евангелисти сочинуваат околу една третина од бразилското население од 203 милиони.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО