По девет години без англиски клуб во полуфиналето на ЛШ и ЛЕ!

За првпат по девет години ниту еден клуб од Премиер лигата не успеа да се пласира во полуфиналето на Лигата на шампиони (ЛШ) и во Лига Европа (ЛЕ). Последен пат тоа се случи во сезоната 2014/15.

Во ЛШ, Манчестер сити и Арсенал беа елиминирани во четвртфиналето, а синоќа истото им се случи на Ливерпул и на Вест хем во ЛЕ.

Честа на англиските тимови во евро-куповите ќе ја брани Астон вила која во полуфиналето на Лигата на конференции (ЛК) ќе игра против Олимпијакос.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО