Пикфорд го урна рекордот на Шилтон

Анлискиот голман, Џордан Пикфорд по 11-ти пат не прими гол бранејќи за репрезентацијата и со тоа постави нов национален рекорд. Пикфорд го надмина Питер Шилтон, кој имаше 10 „чисти мрежи“ на големите турнири.

Англија ремизираше со Словенија, 0:0 со што Пикфорд стана рекордер на англиската репрезентација според бројот на последователни мечеви со „чиста мрежа“ на Светските (СП) и на Европските првенства (ЕП).

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО