Капитенот Одегард со порака до фудбалерите на Арсенал во пресрет на последното коло

Фудбалерите на Арсенал не треба да се препуштат на емоциите во последното коло од англискиот шампионат, изјави плејмејкерот и капитен на тимот Мартин Одегард, за агенцијата „Ројтерс“. „Топчиите“ заостануваат два бода зад Манчестер Сити во трката за титулата и ќе бркаат неопходна победа против Евертон на домашен терен.

 

-Разговаравме за тоа еден ден по победата на Манчестер Сити против Тотенхем. Мораме да се фокусираме на себе и да не се предаваме на емоциите, изјави Норвежанецот.

– Ни останува само уште еден натпревар и тој е дома. Ова е последен натпревар во сезоната и нашата цел е јасна – само и единствена победа. Ќе видиме што ќе се случи, но победата е задолжителна. Титулата е надвор од наша контрола, но мечот со Евертон не е. Оваа година направивме голем чекор напред и сме подобар тим од оној што ја заврши минатата сезона. Одигравме одлични игри, направивме неколку добри резултати и сме во игра за титулата во последното коло,изјави Одегард.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО