Јамал, најмладиот стрелец во историјата на европските турнири

Возбудливите полуфинални натпревари ги одбележаа одлични голови, пред се голот на тинејџерот Ламин Јамал, кој стана најмладиот играч на континенталниот шампионат, а потоа и најмладиот стрелец во историјата на европските турнири.

На натпреварот против Франција, Јамал ​​во 21. минута го постигна израмнувачкиот гол.

Својот фудбалски талент младиот фудбалер на Барселона го демонстрираше искористувајќи го лошото маркирање на Адриен Рабиот, кој упати удар од нешто повеќе од 20 метри од голот и успеа да го совлада голманот Мајк Мањан.

Шпанија славеше над Франција со голот на Дани Олмо во 26. минута, кој покрај добар потег направи и одличен дриблинг во шеснаесетникот на противникот, измамувајќи ги Рабиот и Чуамени во таа прилика, а потоа успеа да испрати топка во правец на голот пред Вилијам Салиба.

На таа патека се најде Жил Кунде, кој само го забрза неговото движење и со поголем интензитет ја затресе мрежата.

Второто полуфинале меѓу Холандија и Англија започна со интензивна игра на двете селекции, а Чави Симонс втрча да го постигне водечкиот гол за Холанѓаните во седмата минута од натпреварот од нешто повеќе од 16 метри.

Овојпат Англичаните не се прославија кога се во прашање атрактивните голови, но се истакна Оли Воткинс, резервната опција на тимот.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО